gryf instrumentu

Koncertowy początek roku w PFB

W nowy rok wkraczamy z koncertami symfonicznymi i karnawałowymi, które czekają Melomanów w każdy piątek i sobotę karnawału. Orkiestra PFB zagra ze znakomitymi skrzypkami – Mario Hossenem, Jakubem i Krzysztofem Jakowiczami czy pianistą Nelsonem Goernerem.  W artystycznej części Balów Gdańskich zagrają m.in. skrzypek Roby Lakatos, jazzowy Mietek Big-Band i grający nastrojowe tanga Cuarteto Re!Tango & Strings.

6/01, 19:00 - I Bal Gdański - Salon Wiedeński i WigOrcheStra

W pierwszym Balu Gdańskim, który połączony jest z Koncertem karnawawłowym, proponujemy muzyką kojarzoną z okresem noworocznym. Zabrzmią utwory kojarzone z koncertami noworocznymi, walce czy polki Johanna Straussa i Wolfganga Amadeusza Mozarta. Nie zabraknie również arii i duetów operowych, które zaśpiewają Julia Iwaszkiewicz (sopran) oraz Nararii Kachala (tenor). W roli skrzypaczki-solistki oraz prowadzącej WigOrcheStrę wystąpi Karolina Vallo-Sutt, zaś na instrumentach perkusyjnych zagra Piotr Sutt. Oprawę taneczną zapewnią uczniowie Ogólnokształcącej Szkoły Baletowe im. Janiny Jarzynówny-Sobczak w Gdańsku. Druga część wieczoru całkowicie zależy od naszych odbiorców - my zachęcamy, aby zostać nieco dłużej i pobawić się podczas Balu Gdańskiego we foyer Filharmonii na zabawie tanecznej do muzyki granej na żywo. 

KUP BILET

---

12/01, 19:00 - Koncert symfoniczny - W duchu karnawału

W pierwszym koncercie symfonicznym po sylwestrowej przerwie zagra znakomity skrzypek Mario Hossen i Orkiestra PFB pod batutą Vladimira Kiradjieva. Czeka nas nietypowy repertuar, w którym znajdzie się Uwertura koncertowa Karnawał rzymski Hectora Berlioza, Introdukcja i Rondo Capriccioso op. 28 Camille’a Saint-Saënsa, Brazil Ary’ego Barroso, Taniec kogutów Carla Nielsena, La Campanella Niccolò Paganiniego, Polonez koncertowy D-dur op. 4 nr 1 Witolda Lutosławskiego czy doskonale znana z filmów George’a Lucasa Suita Star Wars Johna Williamsa.

KUP BILET 

 ---

13/01, 19:00  - II Bal Gdański - Najwspanialsze tanga świata

Karnawałowe szaleństwo rozpoczynamy na Sali Koncertowej koncertem z udziałem świetnych muzyków. Jego gwiazdą będzie żywiołowy węgierski skrzypek Roby Lakatos, którego na scenie wspomogą  artyści zespołu Gang Tango, prowadzonego przez kontrabasistę Sebastiana Wypycha. Wraz z nim zagrają: Grzegorz Lalek (skrzypce), Piotr Kopietz (bandoneon), Mirek Feldgebel (fortepian) i Krzysztof Łochowicz (gitara). Ponadto na scenie zaprezentują się Anna Wandke (skrzypce) oraz New Tango String Quartet. A w programie najpiękniejsze tanga – nie zabraknie słynnego argentyńskiego Libertango Astora Piazzolli, polskiego To ostatnia niedziela Jerzego Petersburskiego czy urugwajskiej La Cumparsita Gerarda Matosa Rodrigueza. Po koncercie, jak podczas każdego Balu Gdańskiego, na foyer Filharmonii rozpocznie się zabawa taneczna z muzyką na żywo.

KUP BILET 

 ---

18/01, 19:00 - Scena Muzyki Polskiej - Tomasz Ritter

Bardzo interesująco zapowiada się recital w ramach cyklu Scena Muzyki Polskiej, podczas którego w PFB 18 stycznia pojawi się instrument historyczny i prawdziwy specjalista od gry na takim instrumencie. Chodzi oczywiście o fortepian z czasów Fryderyka Chopina, a zasiądzie przy nim Tomasz Ritter, laureat Międzynarodowego Konkursu Młodych Pianistów „Artur Rubinstein in memoriam” w Bydgoszczy (2011) oraz zwycięzca I Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych w Warszawie (2018). W programie kompozycje Franciszka Lessela (Fantazja C-dur na fortepian op. 8 i Fantazja e-moll op. 13), Józefa Elsnera (II Sonata D-dur), Karola Kurpińskiego (Polonez d-moll i Fantazja c-moll Chwila snu okropnego), Vincenza Belliniego (Aria Casta diva z opery Norma w oprac. Fryderyka Chopina) oraz Juliana Fontany (Première fantaisie brillante sur des motifs de la Somnambule de Bellini op. 14).

KUP BILET

---

19/01, 19:00 - Koncert symfoniczny – Jakub Jakowicz i Krzysztof Jakowicz

Nieczęsto zdarza się, aby w roli gwiazd wieczoru wystąpili przedstawiciele różnych pokoleń. Tak właśnie będzie 19 styczna w Filharmonii, w której gościć będziemy dwóch znakomitych skrzypków – ojca i syna, czyli Krzysztofa Jakowicza oraz Jakuba Jakowicza. Panowie z Orkiestrą PFB prowadzoną przez Levana Jagaeva z Gruzji wykonają Koncert na dwoje skrzypiec d-moll BWV 1043 Jana Sebastiana Bacha oraz Concerto Liliowe na dwoje skrzypiec op. 41 Sławomira Czarneckiego. Ponadto w programie wspaniałe Obrazki z wystawy Modesta Musgorskiego.

KUP BILET

---

20/01, 19:00 - III Bal Gdański – Przeboje złotej ery swingu

Młody i ambitny zespół Mietek Big-Band z Trójmiasta sięgnie po utwory doskonale znane i uwielbiane, wykonywane przez takich mistrzów gatunku jak Frank Sinatra czy Ella Fitzgerald. Brzmienie i aranżacje Mietek Big-Band, prowadzonego przez Mieczysława Musiała, inspirowane są wykonaniem zespołów Count Basie, Tommy Dorsey. Świetnie oddają one klimat epoki i zostały specjalnie przygotowane na wyjątkowy skład instrumentów grupy.

KUP BILET 

---

21/01, 12:00 - Koncert familijny - Taneczna podróż dookoła świata

Szelest balowych sukni, błysk biżuterii, niebanalne akcesoria i dodatki, makijaż odpowiednio dobrany do stylizacji, starannie ułożona fryzura i wielki apetyt na zabawę. Brzmi jak scenariusz dla dorosłych? Tym razem to dzieci wybiorą się do pięknych wnętrz Filharmonii na Ołowiance. Zagra zespół po wodzą skrzypaczki Natalii Walewskiej, w skład którego wejdą również Anna Bona (krzypce, scenariusz koncertu), Sławomir Iwaniak (altówka), Dawid Głowacki (klarnet / saksofon), Anna Śmiszek-Wesołowska (wiolonczela), Tomasz Skrętkowski (perkusja), Rafał Lewandowski (fortepian), Maciej Młóciński (kontrabas i gitara basowa). Młodych melomanów w świat największych tanecznych przebojów wprowadzi prowadzący koncert Bogdan Smagacki, a zatańczą znakomici tancerze Baletu Teatru Muzycznego w Gdyni: Sara Ławniczak i Michał Kassin.

KUP BILET

---

26/01, 19:00 - Koncert symfoniczny – Nelson Goerner 

Wybitny argentyński pianista Nelson Goerner zmierzy się ze słynnym Koncertem na lewą rękę, czyli Koncertem fortepianowym D-dur Maurice’a Ravela. Ponadto Orkiestra Polskiej Filharmonii Bałtyckiej pod wodzą swojego szefa artystycznego George’a Tchitchinadze wykona inne dzieło Ravela – Nagrobek Couperina oraz Kołysankę Andrzeja Panufnika i Symfonię żałobną e-moll nr 44 Josepha Haydna.

KUP BILET 

---

27/01, 19:00 - IV Bal Gdański – Tango Show 

Zespół Cuarteto Re!Tango & Strings to czterech znakomitych muzyków: Paweł A. Nowak (grający na bandoneonie), Łukasz Perucki (skrzypce), Paweł Zawada (fortepian) oraz Maciej Sadowski (kontrabas). Razem z nimi wystąpi Orkiestra kameralna pod dyrekcją Łukasza Peruckiego. Artyści w sięgną po nastrojowe, romantyczne tanga – ten argentyński taniec ma wielką moc – zachwyca, imponuje, znakomicie się go słucha i ogląda, szczególnie w wykonaniu profesjonalistów, którzy tego wieczora na scenie PFB tango zatańczą.

KUP BILET 

Zapraszamy!