kontrabasy

Październik na Ołowiance

Już na początku mamy dwa niezwykle atrakcyjne koncerty – Recital Chopinowski uzupełniony o muzykę hiszpańską da znakomity laureat Konkursu Chopinowskiego Martín García García. Zaraz potem świętujemy jubileusz wybitnego polskiego kompozytora Piotra Mossa prawykonaniem jego dzieła. Ponadto po raz pierwszy w Filharmonii zagra pianista Piotr Sałajczyk, po raz kolejny gościmy wiolonczelistę Gary’ego Hoffmana. Najmłodszych melomanów zaprosimy na koncert familijny poświęcony patronowi PFB – Fryderykowi Chopinowi.

3/10, 19:00 – Międzynarodowy Dzień Muzyki – Martín García García

Przypadający na 1 października Międzynarodowy Dzień Muzyki świętujemy na raty. Pod koniec września zapraszaliśmy na koncert z mistrzami organów, a na początku października proponujemy recital laureata III nagrody w XVIII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w 2021 roku. Martín García García to pianista o wyjątkowym kunszcie i temperamencie. Jego interpretacje są dzięki temu zawsze wyjątkowe. Tym razem wystąpi on z doskonale znanym repertuarem. Zagra Poloneza-Fantazję As-du, cztery Improptus (Ges-dur op. 51 nr 3; As-dur op.29 nr 1; Fis-dur op. 36 nr 2 oraz Impromptu-Fantazję cis-moll op. 66) oraz I Sonatę fortepianową c-moll Fryderyka Chopina. Ponadto wykona Wariacje nt. Chopina Federica Mompou oraz El Polo i Lavapiés z suity Iberia Isaaca Albéniza.

KUP BILET

-

4/10, 19:00 – Koncert symfoniczny – Jubileusz 75. urodzin Piotra Mossa

Znakomity polski kompozytor Piotr Moss od wielu lat mieszka w Paryżu, gdzie tworzy utwory orkiestrowe, sakralne, kameralne, solowe, ale również komponuje muzykę dla teatru, standardy jazzowe czy piosenki literackie. Podczas koncertu jubileuszowego w obecności kompozytora wykonane zostanie prawykonanie Seule – cykl pieśni na sopran i orkiestrę do tekstów Christine de Pisan. Orkiestrę PFB poprowadzi maestro Marek Wroniszewski, a pieśni zaśpiewa wyśmienita sopranistka Iwona Hossa, której dzieło zostało zadedykowane. Ponadto Orkiestra PFB zagra ulubioną symfonię Ludwika van Beehovena - III Symfonię Es-dur op. 55 Eroicę tego genialnego kompozytora.

KUP BILET

-

7/10, 9:00 i 11:00 - Koncert edukacyjny – Kosmiczne harmonie, gwiezdne opowieści

Zachwyceni rozgwieżdżonym niebem kompozytorzy czerpali z niego inspirację, a z pomocą dźwięków oddawali powagę i ogrom przestrzeni kosmicznej, w której zawieszona jest nasza mała, niebieska planeta. 7-częściowa Suita Planety brytyjskiego kompozytora Gustava Holsta to obowiązkowa pozycja dla młodych miłośników muzyki i astronomii. Jednak gwiazdy inspirowały nie tylko dawnych twórców, ale także tych, którzy komponują muzykę do dziś. Nowoczesne instrumenty tworzą brzmienia niespotykane w przyrodzie, którym człowiek nadaje fantazyjne kształty i harmonię. Zajrzyjcie wraz z nami w najodleglejsze rejony Wszechświata. Zabiorą Was tam Natalia Walewska (skrzypce, kierownictwo artystyczne), Anna Bona (skrzypce, scenariusz koncertu), Sławomir Iwaniak (altówka), Anna Śmiszek-Wesołowska (wiolonczela), Sebastian Wyszyński (kontrabas), Igor Torbicki (fortepian) oraz Przemysław Rudź (syntezatory, prowadzenie koncertu).

KUP BILET

-

11/10, 19:00 – Koncert symfoniczny – Piotr Sałajczyk 

Z Orkiestrą Polskiej Filharmonii Bałtyckiej pod kierunkiem Pawła Kapuły zagra Piotr Sałajczyk, który uważany jest przez krytyków za jednego z najwybitniejszych polskich wykonawców swojej generacji. Będzie okazja wysłuchać jego gry w dziele uwielbianym przez publiczność - II Koncercie fortepianowym f-moll op. 21 Fryderyka Chopina. Filharmonicy gdańscy wykonają ponadto Tańce Marosszéka Zoltána Kodály’ego oraz kolejną wybitną symfonię Ludwiga van Beethovena - VI Symfonię F-dur op. 68 Pastoralną, czyli jedyna programowa symfonią Beethovena, która opowiada o uczuciach związanych z pobytem na wsi.

KUP BILET

 -

15/10, 9:00 i 11:00 - Lekcje z Mistrzami - George Gershwin

Zmieniamy kurs na muzykę jazzową, do której wprowadzi Was George Gershwin. Talent muzyczny tego amerykańskiego kompozytora rozwijał się pod wpływem muzyki rozrywkowej, powstającej w kręgu Broadwayu. Rozgłos zyskał m.in. dzięki słynnej Błękitnej rapsodii oraz muzycznemu poematowi Amerykanin w Paryżu. Ogrom zasług i ponadczasowość kompozycji zapewniły mu pamięć na długo po śmierci. Jego teatr muzyczny do dziś wystawiany jest na scenach całego świata. Wysłuchacie jego utworów wokalnych i fortepianowych, które wyrosły ze styku jazzu, symfoniki oraz teatru. Lekcje skierowane do nastolatków poprowadzą Monika Pionk (śpiew, scenariusz i prowadzenie koncertu) oraz Patryk Skarbek-Tłuchowski (fortepian).

KUP BILET

-

18/10, 19:00 – Koncert symfoniczny – Gary Hoffman

Świetny kanadyjski wiolonczelista zagra w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej po raz drugi. Tym razem Gary Hoffman wykona dwie kompozycje na wiolonczelę i orkiestrę. Będzie to Kol Nidrei op. 47 Maxa Brucha oraz Schelomo: Rapsodia hebrajska Ernesta Blocha. Filharmonicy gdańscy, prowadzeni przez swojego dyrektora artystycznego George’a Tchitchinadze, zagrają ponadto Uwerturę na tematy hebrajskie op. 34 Siergieja Prokofiewa i IV Symfonią A-dur op. 90 Włoską Felixa Mendelssohna-Bartholdy’ego.

KUP BILET

-

25/10, 19:00 Międzynarodowy Festiwal Muzyki Religijnej im. ks. S. Ormińskiego

Raz w roku Orkiestra PFB koncertuje w Sanktuarium NMP Wspomożenia Wiernych w Rumi, w ramach Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Religijnej im. ks. S. Ormińskiego. Zadyryguje Rafał Kłoczko, dyrektor Filharmonii Zielonogórskiej. Wraz z nimi  Requiem d-moll KV 626 Wolfganga Amadeusza Mozarta oraz prawykonanie Pieśni pochwalnej Mikolaja Gąsiewskiego wykonają Chór Kameralny 441 Hz, Młodzieżowy Chór Mieszany Cantilena z Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II st. im. Feliksa Nowowiejskiego w Gdańsku (za przygotowanie chórów odpowiada Anna Wilczewska) oraz soliści: Sylwia Ziółkowska (sopran), Zuzanna Nalewajek (mezzosopran), Krzysztof Lachman (tenor) i Jasin Rammal-Rykała (bas).

WSTĘP WOLNY

-

27/10, 12:00 – Koncert familijny – Mały Frycek – poznaj patrona Filharmonii

Tego jeszcze u nas nie było. Zapraszamy na minispektakl o jednym z najwspanialszych polskich kompozytorów – Fryderyku Chopinie. Jakim brzdącem był Frycek? Myślał o zabawie i psotach, a może już od najmłodszych lat o pięknej muzyce? Podczas koncertu poznacie naszego patrona dużo bliżej. Przybliżymy Wam okresy życia, twórczości i inspiracje wspaniałego patrona naszej Filharmonii. W postać małego Frycka wcieli się uczeń gdańskiej szkoły muzycznej, Igor Świątek. Zaśpiewają sopranistka Anna Fabrello oraz baryton Krzysztof Bobrzecki, na fortepianie zagra Aleksandra Mozgiel, a koncert poprowadzi i zagra w nim na flecie artystka PFB Dorota Pawlus. Wizyta na koncercie jest doskonałą okazją by rozpocząć zbieranie naklejek do Paszportu Muzycznego Odkrywcy (ci, którzy pojawią się na naszych koncertach więcej niż raz mogą liczyć na upominki) – więcej TUTAJ.

KUP BILET

Zapraszamy do Polskiej Filharmonii Bałtyckiej!