Orkiestra Filharmonia Bałtycka

Maj pełen atrakcji

W maju Polska Filharmonia Bałtycka zaprasza na koncerty symfoniczne, organowe i Gdański Festiwal Muzyczny, którego jest współorganizatorem. Czego można się spodziewać po nadchodzących tygodniach?

12/05, godz. 19:00 - Koncert symfoniczny - Kordian Góra

Orkiestra po raz pierwszy w maju zagra pod batutą maestro George'a Tchitchinadze. Solistą będzie związany z Gdańskiem i tutejszą Akademią Muzyczną pianista Kordian Góra, który zagra IV Symfonię koncertującą na fortepian i orkiestrę Karol Szymanowski. Ponadto w programie Uwertura tragiczna  Johannesa Brahmsa oraz prawykonanie Impresji z Węgier Piotra Kasiłowskiego. Na deser czeka publiczność  IV Symfonia B-dur Ludwiga van Beethovena

19/05, godz. 19:00 - Gdański Festiwal Muzyczny - Meruert Karmenova

Kazaszka Meruert Karmenova to lauretka II Nagrody ubiełorocznego Konkursu Wieniawskiego, która swoją grą zrobiła wielkie wrażenia na specjalistach. Teraz będzie miała okazję przekonać się o tym publiczność Gdańskiego Filharmonii Bałtyckiej, która zobaczą tę skrzypaczkę razem z Orkiestrą PFB, którą ponownie poprowadzi maestro George Tchitchinadze. Usłyszymy  Prélude à l’Après-midi d’un faune Calude'a Debussy'ego,  Koncert skrzypcowy D-dur Johannesa Brahmsa oraz Suitę z baletu Cudowny Mandaryn Béli Bartóka. 

26/05, godz. 19:00 - Gdański Festiwal Muzyczny - Alim Beisembayev

Ostatni koncert symfoniczny z udziałem Orkiestry PFB w tym miesiącu poprowadzi znakomity amerykański dyrygent Eugene Tzigane, który będzie mieć przyjemność zagrać z bardzo dobrym pianiastą z Kazachstanu Alim Beisebayevem, który w 2022 roku wygrał Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny w Leeds. Koncert upłynie nam pod znakiem twórczości Ludwiga van Beethovena. Orkiestra Polskiej Filharmonii Bałtyckiej razem z solistą wykona V Koncert fortepianowy Es-dur, a później zabrzmi  III Symfonia Es-dur Eroica.

27/05, godz. 19:00 - Mistrzowskie recitale organowe - Björn O. Wiede

Kilka razy w roku zapraszamy do Polskiej Filharmonii Bałtyckiej na koncert organowy, dzięki któremu można poznać możliwości "króla instrumentów", który znajduje się na naszej Sali koncertowej. W sobotę 27 maja zagra na nim znakomity organista Björn O. Wiede - kantor i dyrektor artystyczny w kościele św. Mikołaja w Poczdamie. W programie kompozycje Jana Sebastiana Bacha, Ferenca Liszta, Jeana-Baptiste Robina, Césara Francka i samego organisty Björna O. Wiede. Na scenie towarzyszyć mu będzie pianista Gianluca Luisi.

9/05, 16/05, 23/05 i 30/05, godz. 20:00 - Koncerty organowe z cyklu "Bliżej Bacha"

W każdy wtorek maja zachęcamy do wizyty w Bazylice św. Mikołaja w Gdańsku, gdzie odbywają się koncerty organowe w ramach cyklu Bliżej Bacha. Oczywiście muzyka mistrza pojawi się podczas każdego z konceretów, ale znakomici organiści, którzy dla Państwa zagrają, przygotowują wiele niespodzianek. Już 9 maja zagra Pavel Kohout, 16 maja wystąpi Jarosław Wróblewski, 23 maja przy organach usiądzie Dariusz Bąkowski-Kois, a 30 maja zagra Krzysztof Urbanek

Zapraszamy!