logotype
luty 2020
P W Ś C Pt S N
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 1
 

Luty – pobierz afisz

 
KUP BILET
 

 

Sponsor Strategiczny PFB

energa

 

Główny Sponsor PFB
Mecenas Kultury

logo PGE Energia Ciepa SA pionCMYK 1

Aktualności

Czytaj więcej...

W piątek 28.02 obędzie się światowe prawykonanie utworu inspirowanego Sądem Ostatecznym Hansa Memlinga. Autorem kompozycji na flet, organy i orkiestrę jest współczesny polski kompozytor mieszkający na stałe we Francji, Piotr Moss. Koncert uzupełnią kompozycje Carla F.E. Bacha, Józefa Haydna i Piotra Czajkowskiego. Solistami wieczoru będą Łukasz Długosz – flet i Roman Perucki – organy. Całość poprowadzi George Tchitchinadze – dyrygent i dyrektor artystyczny orkiestry.

Carl Filip Emanuel Bach zwany Bachem berlińskim lub hamburskim jest znany głównie dzięki swoim kompozycjom instrumentalnym. Symfonia D-dur otwiera cykl powstałych w Hamburgu czterech symfonii napisanych na instrumenty smyczkowe i dęte. Pełna wigoru i blasku należy do najlepszych dzieł kompozytora.

Koncert na flet i organy Piotra Mossa będzie miał swoje prawykonanie na tym koncercie, podobnie jak wykonany 20 stycznia 2019 Koncert Joanny Bruzdowicz napisany dla tych samych wykonawców. Inspiracją tego nowego dzieła jest słynny obraz Memlinga Sąd Ostateczny.

Druga w tym programie Symfonia D-dur napisana przez Josepha Haydna jest stosunkowo mniej znana, ale pełna zaskakujących muzycznie momentów. Utrzymana w tonacji d-moll część wolna jest popisem umiejętności techniki kompozytorskiej poważanego także w swoich czasach autora. Efektowny finał jak zwykle u Haydna z blaskiem wieńczy dzieło.

Uwertura-fantazja Romeo i Julia jest jednym z tych dzieł Czajkowskiego, które zostało oparte na literackim programie. Kompozytor próbuje oddać tu dramatyczną historię za pomocą zespołu orkiestry. Dziś dzieło to cieszy się wielkim powodzeniem, ale warto przypomnieć, iż Czajkowski wielokrotnie je przerabiał, zanim otrzymało ono znaną nam dziś, bardzo popularną postać.

Bilety w cenie 10-55 zł dostępne są na filharmonia.gda.pl i w kasach.

Czytaj więcej...

Wczoraj, w niedzielę 9.02 odbył się w naszej siedzibie spektakularny koncert z okazji obchodów 100-lecia Zaślubin Polski z morzem z udziałem Orkiestry Symfonicznej PFB, Agnieszki Duczmal, Leszka Możdżera, Mirosława Baki, Akademickiego Chóru Uniwersytetu Gdańskiego pod dyrekcją Anety Majdy oraz Chóru Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego pod dyrekcją Błażeja Połoma. Głównem punktem koncertu było światowe prawykonanie kompozycji Leszka Możdżera na forepian z orkiestrą pt. Balticetta, która została entuzjastycznie przyjęta przez publiczność. Obszerniejszą recenzję z koncertu przygotowali:

- red. Ewa Palińska z Trojmiasto.pl
- red. Dariusz Szreter z Dziennik Bałtycki
- gdansk.pl
- TVP3 Gdańsk

Szanowni Państwo,

wszczęto procedurę dialogu technicznego w sprawie zapewnienia systemu sprzedaży biletów.

Wszelkie informacje są na naszej stronie BIP TUTAJ