logotype
kwiecień 2020
P W Ś C Pt S N
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3
 

Kwiecień – pobierz afisz

 
KUP BILET
 

 

Sponsor Strategiczny PFB

energa

 

Główny Sponsor PFB
Mecenas Kultury

logo PGE Energia Ciepa SA pionCMYK 1

Aktualności

Drodzy Melomani,

mimo, że w Filharmonii obecnie nie odbywają się koncerty, ani żadne wydarzenia, chcielibyśmy być z Wami w tym czasie, kiedy pozostajemy bezpieczni w swoich domach.

Będziemy umieszczać tu muzyczne wspomnienia z koncertów z udziałem naszej Orkiestry. Nagrania będą także dostępne na naszym profilu na Facebooku i na kanale YouTube.

Razem z nami przypomnijcie sobie najpiękniejsze koncerty!

 

Inauguracja sezonu 2019/2020
13.09.2019

 

 

 

Czytaj więcej...

Ze smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Krzysztofa Pendereckiego, światowej sławy kompozytora, dyrygenta i pedagoga. Był współtwórcą polskiej muzyki XX wieku. Należał do grona najwybitniejszych i najbardziej cenionych współcześnie osobowości w dziedzinie muzyki, kultury i sztuki. Był również laureatem wielu prestiżowych nagród i tytułów. Jego kompozycje wykonywały czołowe orkiestry w najsłynniejszych salach koncertowych świata.

W Gdańsku także mieliśmy zaszczyt gościć Mistrza. W zbiorach muzycznych Filharmonii jest VIII Symfonia Pieśni przemijania na sopran, mezzosopran, baryton, chór mieszany i orkiestrę. Orkiestra Symfoniczna PFB pod batutą Kaia Bumanna wykonała utwór 28 lutego 2010 r. Na libretto symfonii kompozytor wybrał teksty z ponad 200 wierszy poetów niemieckojęzycznych. Głównym tematem VIII Symfonii jest drzewo, jako metafora wędrówki przez życie i upływającego czasu. VIII Symfonia stawia pytania o naturę śmierci: dokąd nas prowadzi i jak pogodzić się faktem jej nieuchronności.

Zwłaszcza teraz szczególnie uderza w nas tematyka symfonii. Ostatni wiersz Achima von Arnimiego, jeden z wielu na których kompozytor oparł libretto, zadaje pytania o przemijanie i szuka wskazówek co do drogi; jedyną nadzieją jest życie po śmierci:
Z ciemności swojego ciała
ulecę ku światłości,
której nikt nie dosięgnie
mocą własnego rozumu.
Ogarnęła mię radość,
świat stoi przede mną otworem,
duch rozprzestrzenia się w Bogu,
droga jest nieskończona.

 

 

 

Penderecki dvd

 

 

 

 

Szanowni Państwo,

z uwagi na Państwa liczne prośby uprzejmie informujemy, że nastąpiły zmiany w zwrotach biletów przeniesionych wydarzeń organizatorów zewnętrznych.

Nie ma konieczności zwrotu biletów, zachowują one ważność na nowe terminy koncertów.

Pełny spis tych wydarzeń znajduje się TUTAJ.

Przepraszamy za wszelkie niedogodności.

 

NOWY TERMIN Gdańsk LOTOS Siesta Festival 2020
Pandemia zmienia życie na całym świecie - dziesiąta edycja Gdańsk LOTOS Siesta Festival została przeniesiona.
Nowe daty festiwalowych wydarzeń to 8-13 września i 18 listopada 2020 r.

Czytaj więcej...